Profilaktyka

Strona główna / Profilaktyka

 

 

Profilaktyka odgrywa ogromną rolę w stomatologii. Zapobieganie próchnicy, chorobom przyzębia oraz schorzeniom błon śluzowych powinno być podstawą dbania o zdrowie jamy ustnej, a także całego organizmu. Należy pamiętać o tym, że choroby zębów mają wpływ na przebieg wielu chorób ogólnych.

Systematyczne zabiegi profesjonalnej profilaktyki wykonywane w gabinecie stomatologicznym wraz z regularnym szczotkowaniem i nitkowaniem zębów w ramach profilaktyki domowej mogą zapewnić zachowanie zdrowego i pięknego pełnego uzębienia, aż do późnej starości. Z tego względu należy przynajmniej raz w roku (a najlepiej co 6 miesięcy) zgłosić się na wizytę kontrolną w celu przeprowadzenia przeglądu stomatologicznego, aby lekarz prowadzący miał możliwość wyłapania błędów i niedociągnięć w postępowaniu pacjenta oraz by mógł pomóc mu je skorygować, a także by był w stanie dostrzec początkowe zmiany próchnicowe, które w sprzyjających warunkach mogą ulec remineralizacji.

W tym celu co 12 miesięcy (częściej lub rzadziej w zależności od indywidualnych potrzeb) przeprowadza się pełną higienizację: usuwanie twardych złogów nazębnych ultradźwiękami (scaling), piaskowanie osadów i przebarwień oraz fluoryzację. Fluoryzacja (lakierowanie) polega na pokrywaniu zębów warstwą preparatu o wysokiej zawartości fluoru, która oprócz zapobieganiu próchnicy służy także znoszeniu nadwrażliwości zębów. Lakierować można zęby mleczne i stałe, zarówno u dzieci i dorosłych. W zdrowych zębach z predyspozycją do powstawania próchnicy w bruzdach związaną z budową anatomiczna powierzchni żującej wykonuje się lakowanie, czyli wypełnianie głębokich bruzd specjalnym materiałem uszczelniającym (lakiem szczelinowym), który dodatkowo długotrwale uwalnia jony fluoru. Najczęściej wykonywane jest w zębach stałych szóstych, ale do lakowania można zakwalifikować wszystkie zęby trzonowe i przedtrzonowe. Wbrew powszechnej opinii zabieg ten jest nie tylko dla dzieci, a także dla dorosłych.