Wybielanie zębów
Wybielanie laserowe
Laseroterapia to bardzo skuteczne narzędzie w walce o piękne, białe zęby. Umożliwia ona usunięcie nawet długotrwałych plam i przebarwień, powstałych na skutek spożywania dużych ilości barwiących pokarmów, picia herbaty i kawy, a nawet palenia papierosów. Wszystko to sprawia, że zęby mogą stać się jaśniejsze nawet o 8-10 odcieni.
Zabieg polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu zawierającego 30% nadtlenek wodoru i jego aktywowanie pod wpływem, ukierunkowanej na zęby, wiązki lasera. Uwalniane w wyniku tego procesu cząsteczki wnikają w zmiany kolorystyczne powodując rozkład barwników będących przyczyną powstawania plam.
Skuteczne wybielanie to jednak nie jedyna zaleta lasera. Plusem jest także czas zabiegu. Potrzebuje on zaledwie 2 minut na wybielanie jednego zęba! Oznacza to, że jest obecnie jedną z szybszych metod gabinetowego rozjaśniania zębów – cały zabieg trwa nawet krócej niż godzinę.
W parze z tempem zabiegu idzie także jego bezpieczeństwo. Pod wpływem wiązki lasera żel nałożony na zęby jest aktywowany natychmiast, nie zalega na zębie i nie podrażnia okolicznych tkanek miękkich. Co więcej, żel chroni ząb przed przegrzaniem i pojawieniem się bólu. Zawiera on także preparat do zwalczania nadwrażliwości.
Tuż po wybielaniu zębów szkliwo jest bardzo podatne na pochłanianie barwników z otoczenia. Dlatego przez minimum 48 godzin należy powstrzymać się od palenia papierosów i stosować białą dietę (tzn. wyeliminować pokarmy i napoje barwiące, szczególnie kawę, herbatę, wino i barwiące owoce).
W celu optymalnych efektów warto trzymać się „białej diety” przez 1–2 tygodnie. Dodatkowo warto stosować preparaty fluorkowe lub specjalne pasty chroniące przed nadwrażliwością zębów po wybielaniu.
Wybielanie nakładkowe
Metoda nakładkowa jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów wybielania zębów, wykorzystującym działanie nadtlenku karbamidu – związku o potwierdzonym działaniu i bezpieczeństwie. Innym składnikiem czynnym jest flour oraz związki zapobiegające nadwrażliwości zębów. Stosowane stężenia substancji czynnych są tak dobrane by były jednocześnie skuteczne i bezpieczne. Umożliwia to po uprzednim przygotowaniu pacjenta, przeprowadzenie takiego wybielania w domu, dzięki czemu pacjent sam może kontrolować efekt wybielania i zdecydować o ile odcieni chce wybielić zęby. Wstępem do takiego domowego „zabiegu” jest wizyta higienizacyjna (usunięcie kamienia i osadów) , przegląd oraz ewentualne leczenie zachowawcze – stare, nieszczelne wypełnienia oraz ubytki próchnicowe są przeciwwskazaniem do wybielenia . Po spełnieniu powyższych wymogów lekarz może pobrać wyciski pod indywidualne nakładki wykonane przez technika, w których później umieszcza się żel wybielający. Na drugiej wizycie, po ok 3-7 dniach, pacjent odbiera gotowe nakładki oraz preparat do wybielania.
Cały cykl wybielający trwa ok. 2 tygodni podczas których należy nosić nakładki z żelem ok 8h na dobę (np. na noc) i umożliwia otrzymanie odcienia zębów jaśniejszego o 6 tonów w skali Vita. Jeśli efekt nie jest zadowalający wybielanie można wydłużyć np. o kolejny tydzień, po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dodatkowym atutem tej metody jest możliwość ponownego wykorzystania nakładek np. po 2 latach w celu odświeżenia koloru, co znacznie zmniejsza koszty kolejnego cyklu.
Wybielanie wiąże się z niewielkim ryzykiem powstania nadwrażliwości zębów jednak najczęściej ustępuje ona samoistnie ok. 2 tygodni po zakończonym zabiegu. W naszym gabinecie wykorzystujemy jedne z najnowocześniejszych preparatów zawierające w swoim składzie substancje wzmacniające szkliwo zębów i tym samym zapobiegające powstaniu nadwrażliwości.